Вірою царства вони перемагали

"Вірою царства вони перемагали, правду чинили, одержували обітниці, пащі левам загороджували" ( Євр. 11:33)

Друга неділя після Зелених свят присвячується всім святим, що в землі українській прославилися, всім тим від віку померлим, що своїм життям угодили Богові. Душі їхні перейшли до Царства Небесного і в теперішній час своїми молитвами для нас випрошують Божу ласку.

Кожний народ має своїх видатних заслужених мужів, яким віддає пошану, ставить сучасникам в приклад для наслідування. Кожному українцеві відомі такі імена, як свята княгиня Ольга та Володимир, Ярослав Мудрий, Іван Мазепа чи Тарас Шевченко - це ті світочі церковного і суспільно-політичного життя української держави, які формували нашу самобутність . В тисячолітній історії таких людей було багато.

Так вже повелося, що історія життя української держави була тісно пов'язана з історією існування церкви на території Українських земель. Починаючи з часів Хрещення Руси-України Володимиром в 988 році, та кінцевому утвердженні християнства за Ярослава Мудрого Церква та держава нероздільно розвиваються доповнюючи одне одного, хоча повернення віддалених племен тривало ще довго.

Хто ж були ті святі, яких вшановує пам'ять народ починаючи з часів Київської Русі? Та який моральний урок дає нам сьогодні життєвий їх подвиг. Саме слово святий походить в праслов'янському розумінні від індоєвропейського "svet" - що означає максимальний зріст певної субстанції живої до найвищого стану.

Сприйнятий нашими предками понтеон святих збагачується місцевими подвижниками, що утворюють п'ять категорій:

  1. Рівноапостольні, ті які своїм життям досягли рівності з апостолами.
  2. Святителі - представники вищої церковної ієрархії: патріархи, митрополити, архієпископи та єпископи.
  3. Мученики - ті люди, що через тортури досягли святості.
  4. Преподобні - в основному монахи.
  5. Праведні - св. миряни.

Всі ці категорії святих своїм життям чи вченням, життєвим прикладом, поширювали про царство Боже, подібно Христу:"І сталось; що Він після того проходив містами та селами, проповідуючи та звіщаючи Добру Новину про Боже Царство(Лука 8.1) (Марка 1,14).

Великим насліддям в житті Вселенського Православ'я святі отці земель українських залишили у вигляді своїх праць: починаючи від "Слова божого про благодать"- митр. Іларіон, "Требником"- Петра Могили, помічними творами в часи відстоювання свого права на існування під час Берестейської унії та її наслідків.

Засновані монастирі та тисячі збудованих храмів є тими свідками плідної праці подвижників віри Христової.

Маючи велику, багату історію Церкви на Україні, ми повинні бути добрими послідовниками Христа. Давайте ж почнемо заново, так щоб святі імена яких ми носимо, раділи за нас, що Матір Божа, яка віддала Свого Сина на смерть та не одноразово захищала наш народ своїм явленням, раділи за нас, щоб Христос бачив, що недаремно він жив, навчав і помирав. Будемо його славою, будемо світлом, можливо це буде малим вогником, який як мала свічка в темряві стає вогнем- дороговказом. блискучим подібним до життя великих святих. Ми повинні прагнути святості, адже Господь в Святому Письмі закликає нас до святості:"Будьте святі бо і Я є святий."(Мф.5,68)

 

о.Василь Криштомполь
Українська Православна Церква Св.Арх. Михаїла
м. Балтімор

Share This:



< PreviousNext >
image
Хвальба
11/11/2022

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873